Gumárenská skupina Zlín
Vavrečkova 275,
762 72 Zlín



Opustil nás pan prof. Ing. Vratislav Ducháček, DrSc.


Dne 5. srpna 2018 vydechl svou ušlechtilou duši ve věku 77 let pan prof. Ducháček. Svůj život zasvětil kromě obětavé péče o rodinu také usilovné práci pedagogické, vědecké a publikační.

Vystudoval VŠCHT v roce 1963 na tehdejší katedře technologie kaučuků a plastických hmot u profesora Franty a od té doby je jeho odborná činnost spojena s tímto pracovištěm. Zde v roce 1967 obhájil kandidátskou disertační práci, v roce 1979 se habilitoval na katedře polymerů, hodnost doktora věd získal v roce 1991 a profesorem ústavu polymerů se stal v roce 1993. Dlouho také působil jako vedoucí ústavu polymerů Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Pedagogická činnost prof. Ducháčka byla neobyčejně rozsáhlá. Zahrnuje všechny druhy činnosti úspěšného vysokoškolského učitele, od výchovy doktorandů a přednášek studentům až po popularizační přednášky pro středoškolské studenty. Přednášel předměty řádného studia zaměřené na gumárenské suroviny a jejich zpracování, průmyslové aplikace a recyklace polymerů, chemické aspekty zpracování a aplikace polymerů, polymerní materiály aj. pro studenty Fakulty chemické technologie. Posluchači oceňovali především srozumitelnost výkladu profesora Ducháčka a řadili jeho přednášky k nejlepším. V průběhu své pedagogické činnosti vedl bezpočet diplomových prací a vychoval celou řadu kandidátů technických věd, nyní doktorů.

Svou vědeckou činnost zahájil jako vědecký aspirant u profesora Franty studiem kinetiky a mechanismu vulkanizace nenasycených uhlovodíkových kaučuků účinkem thiuramdisulfidových systémů neobsahujících elementární síru. V dalších letech pak toto téma rozvinul, věnoval se i složitějším systémům sírové vulkanizace urychlené thiuramy i jinými urychlovači. Svými studiemi přispěl k osvětlení sporných bodů mechanismu thiuramové vulkanizace a závěry jeho prací jsou v odborné literatuře obsáhle citovány. Další rozsáhlou oblastí vědeckého zájmu prof. Ducháčka byl výzkum vícesložkových polymerních systémů. Zde využil své předcházející zkušenosti pro modifikaci termoplastů kovulkanizací s kaučuky. Podrobněji se zabýval otázkami mísitelnosti polymerních složek, problematikou morfologie směsí polymerů, kinetikou a mechanismem dílčích reakcí vedoucích ke vzniku síťové struktury, síťováním polymerních směsí za podmínek smykového namáhání. Výsledky svého výzkumu publikoval ve velké řadě původních sdělení, z toho většinu v renomovaných zahraničních časopisech a ve vyžádaných přednáškách na mezinárodních konferencích.

Rozsah jeho publikační činnosti byl vpravdě úctyhodný. Je spoluautorem dvou anglicky vydaných knižních publikací, autorem a spoluautorem několika česky vydaných příruček, vysokoškolských učebnic a učebních textů a v neposlední řadě vydával odborné publikace pod hlavičkou Gumárenské skupiny Zlín při České společnosti průmyslové chemie. Byl spoluzakladatelem a současně předsedou této odborné skupiny, přispěl svou osobností a odbornými aktivitami k šíření vzdělanosti v gumárenské obci. Výsledky jeho díla budou využívat jistě celé generace gumárenských chemiků a technologů.

Rozsáhlá byla rovněž odborně-organizační činnost profesora Ducháčka, byl členem velké řady nejrůznějších tuzemských komisí majících vztah k pedagogice, vědeckých rad, atestačních komisí, členem redakční rady časopisu Plasty a kaučuk a Gumárenských listů. V průběhu svého aktivního života členem řady zahraničních institucí, např. jako člen výboru International Rubber Conference Organization, člen redakční rady Journal of Polymer Engineering, dále odborným lektorem časopisu Polymer International, aktivním členem New York Academy of Science, čestným členem výzkumné rady poradců American Biographical Institute a rady poradců International Biographical Association, čestným profesorem Albert Schweitzer International University, členem Polymer network Group a Polymer Processing Society.

Prof. Ducháček patřil k předním osobnostem v oblasti chemie a technologie makromolekulárních látek v České republice i v zahraničí. Dokládá to jak rozsah jeho publikační činnosti a již výše citované členství v řadě domácích i zahraničních orgánů a organizací, tak i skutečnost, že je uveden v řadě životopisných přehledů, např. „Kdo je kdo v České republice na přelomu 20. století“, “ Who’s Who in Science and Engineering”, “Five Hundred Leaders of Influence”, “International Leaders in Achievement”, “Dictionary of International Biography”.

Díky jeho vlídné povaze, občas i s projevem smyslu pro humor, na něj budeme dlouho vzpomínat. V našich myslích, v našich srdcích zůstane zapsán zlatým písmem, dokud budeme na tomto břehu, zatímco on již na tom druhém je. Za životními šlépějemi pan profesora Ducháčka zůstane jistě velmi dlouho bílé místo. Čest a velká úcta jeho památce.

Hana Sokolová

Sekretariát Gumárenské skupiny Zlín

 


© 2018 Gumárenská skupina Zlín